Wydarzenia.Specjalna projekcja filmu „Z hałdy w Himalaje” w Rialcie.

29 stycznia w katowickim kinoteatrze Rialto odbył się specjalny pokaz filmu „Z Hałdy w Himalaje” opowiadający o niezwykłym projekcie wyprawy dziewięciorga dzieci z ubogich śląskich rodzin na wysokość 5000 m n.p.m.

Zaskakujące losy małych „alpinistów”, którzy pięć lat po tej podróży chcą wrócić w Himalaje zainspirowały autorów filmu do podjęcia nowego wyzwania.

O planach, zrealizowanych marzeniach i efektach tego projektu opowiedzieli zebranym uczestnicy wyprawy i filmowcy: Adrian Kowalski- prezes Fundacji Pomocy Dzieciom „Ulica” oraz Alina Markiewicz - współautorka filmu, współtwórca projektu. Spotkanie prowadził: Wojciech Zamorski.

Niespodzianką wieczoru był udział w dyskusji bohaterów wyprawy: Agaty Hybszer, Kamila Michalskiego oraz Patryka Czerwińskiego, którzy podzieli się z nami swoimi wrażeniami z wyprawy w Himalaje oraz tym, jak ten projekt zmienił ich życie i jakie mają plany, w tym również filmowe, na przyszłość.

Projekt „Z hałdy w Himalaje” powstał z inicjatywy Wojewody Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka i rektora Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach prof. Zbigniewa Waśkiewicza. Został realizowany w 2011r. wraz z Fundacją Pomocy Dzieciom „Ulica” i AWF Katowice. Dla bohaterów filmu nie była to tylko i wyłącznie wyprawa w góry czy wyjazd na wakacje, choć dla większości z nich, z pewnością najdalsza podróż w życiu. Najważniejszą lekcją, jaką wynieśli z wyprawy, to wygranie walki z własnymi słabościami zarówno tymi fizycznymi jak i mentalnymi. Udowodnili sami sobie, że potrafią przekraczać własne granice, a zła sytuacja materialna w domu czy też problemy rodzinne nie zawsze muszą skazywać ich na porażkę, wykluczenie i rezygnację z marzeń.

Więcej

Foto